עו"ד קוסטיקה - תביעות ביטוח

תביעות ביטוח

פוליסות ביטוח הן מוצר שרבים מאיתנו רוכשים מתוך ציפייה לבסס לעצמנו מעין רשת ביטחון על כל צרה שלא תבוא. יש שרוכשים פוליסות ביטוח אובדן כושר עבודה למקרה שיחלו במחלה קשה או יעברו תאונה ולא יוכלו לפרנס את משפחתם; יש שרוכשים פוליסות ביטוח דירה למקרה של רעידת אדמה או פוליסות ביטוח רכב למקרה של גניבה וכן הלאה. כך או כך, פוליסות ביטוח בדרך כלל כורכות יחד אירועים שקיים סיכוי נמוך למדי לכך שהם יקרו, אולם אם הם אכן יקרו אזי נהיה מוגנים מבחינה כללית.

והנה, מטבע הדברים, לעיתים הסיכויים הנמוכים הללו מתממשים ואנו נאלצים לממש את פוליסות הביטוח שלנו; כלומר לתבוע את חברת הביטוח שבה רכשנו את הפוליסה (כלומר, החברה שהציעה לנו תנאים מסוימים שבעבורם שילמנו פרמיה קבועה לאורך תקופה) – על מנת לקבל את הפיצויים ו/או יתר הזכויות שמגיעות לנו מכוחה של הפוליסה.

הבעיה היא שלא כולנו בקיאים בתחום הביטוח. אנחנו עושים ביטוח כי זה נותן לנו תחושת ביטחון, אבל אנחנו לא לגמרי מבינים את הפרטים הקטנים. אנחנו לא ממש מבינים את הזכויות הביטוחיות שלנו, את המשמעות המשפטית של כל מונח בתנאי ההסכם שאנחנו חותמים עליו – וחוסר הבקיאות הזה עלול לעלות לנו ביוקר אם וכאשר חלילה נרצה לממש את תנאי הפוליסה.

זכרו: חברת הביטוח היא עסק

לא משנה עד כמה חברת הביטוח מציגה את עצמה לצידכם ולטובתכם רגע לפני שאתם חותמים על הפוליסה שלה, זכרו שזהו עסק כלכלי ששואף למקסם את רווחיו – כלומר לצמצם ככל האפשר את ההוצאות שלו. המשמעות היא שמימוש תנאי הפוליסה שלכם עשוי להיות לא פשוט, בלשון המעטה.

חברת הביטוח עשויה להשתמש בפרשנויות משפטיות סבוכות שמהן עולה שגם אם נדמה למבוטח שהוא עומד בתנאי הפוליסה, למעשה היא לא מתקיימת בנסיבות המקרה ולפיכך החברה פטורה מתשלום; אם נוסיף לכך את העובדה שמבוטחים בדרך כלל אינם מכירים היטב את התנאים של הפוליסה או את הפסיקה והחוק בעניין – נקבל תמונת מצב עגומה למדי שמחייבת את המבוטחים להיעזר בגורמים חיצוניים כדי להשיג את המגיע להם.

אפשר להפוך החלטה מדחייה לפיצוי מלא

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם מצב שבו מבוטח מקבל הודעת דחייה מחברת הביטוח שהייתה אמורה לדאוג לו בשעה קשה זו היא לשכור עורך דין המתמחה בתחום של תביעות ביטוח – החל מביטוח מחלות קשות וביטוח סיעודי, המשך בביטוח בריאות וביטוח חיים ועד ביטוח נכות או ביטוח תאונות אישיות – על מנת שילווה את המבוטח לאורך התהליך וידאג לכך שחברת הביטוח אכן תשלם את המגיע לו.

כאמור, המבוטחים בדרך כלל אינם בקיאים במונחים השונים, המשפטיים והביטוחיים, שמופיעים בפוליסות הביטוח שלהם – אבל עורך דין מנוסה בהחלט יידע לעזור לכם למצות את הזכויות שלכם, כך שגם אם קיבלתם בתחילה הודעת דחייה מחברת הביטוח, עדיין תוכלו לתבוע אותה ולקבל את כל מה שמגיע לכם, עד השקל האחרון.